Zakup własnego mieszkania czy budowa domu jednorodzinnego to dla niektórych osób jedna z większych życiowych transakcji.
Ceny nieruchomości w Polsce stale szybują w górę, co sprawia, że nabycie lokalu mieszkalnego za gotówkę, staje się możliwe dla nielicznych. Zdecydowana większość osób musi się wspomóc kredytem hipotecznym, który łączy podobno trwalej niż małżeństwo. Tylko w ten sposób można zrealizować marzenia o posiadaniu własnych czterech kątów. Dlaczego zatem warto skorzystać z tego rozwiązania i jakie formalności związane są z kredytem hipotecznym? Zapraszamy do lektury.
Zmorą większości osób, które ubiegają się o kredyt hipoteczny w banku jest zdolność. Można ja wyliczyć samodzielnie, korzystając z różnego rodzaju kalkulatorów dostępnych w Internecie lub spotkać się z doradcą finansowym, który oszacuje jej wielkość na podstawie wielu parametrów. Możemy do nich zaliczyć między innymi formę zatrudnienia, osiągane dochody, posiadane ewentualne zadłużenia, stan cywilny czy historia dostępna w BIK.
Zadłużenie określane mianem kredytu hipotecznego najczęściej kojarzy się z bardzo wysoką kwotą, a także długim okresem spłaty. Najczęściej tego typu pomoc finansowa przyznawana jest osobą, które ubiegają się o zakup wymarzonej nieruchomości. Głównym celem tego typu usługi finansowej jest kupno domu, mieszkania, działki, budowy domu, lokalu
użytkowego lub dokonania prac remontowych. Kredyt hipoteczny w przeciwieństwie do pożyczkowego, nie jest wpłacany bezpośrednio na konto klienta. Wyjątkiem jest budowa domu, wówczas bank przyznaje kolejne transze po zakończeniu poszczególnego etapu budowy.
Wybór placówki bankowej, w której planujemy pożyczyć pieniądze podyktowany jest wieloma kwestiami. Jedną z nich jest oprocentowanie kredytu hipotecznego. Składa się na nie suma dwóch składników, wskaźnika WIBOR, a także marży banku. Pierwszy składnik to stopa procentowa, po której banki udzielają pożyczek innym bankom. Jej wysokość jest ustalana codziennie i ma charakter zmienny. A marża to nic innego jak zysk banku, kwota ta jest cała w całym okresie zadłużenia. Należy jednak być ostrożnym, bowiem wiele banków proponuje niższą marżę tylko w okresie promocyjnym, zamiast przez cały czas. Jest to pułapka, dlatego warto pamiętać, iż dobry kredyt hipoteczny to taki, który ma niską marżę przez cały okres spłaty zadłużenia.
Ludzie pożyczają pieniądze od niepamiętnych czasów. Ich przeznaczenie jest bardzo zróżnicowane, jednak przed udzieleniem wsparcia finansowego, banki muszą się upewnić, że przyznają je odpowiedniej osobie. Pożyczka jest pisemną umową, którą zawiera bank z konsumentem. Określa ona zobowiązania do przekazywania danej kwoty pieniędzy na czas. Wspomniany wcześniej kredyt hipoteczny, tak jak inne rodzaje tego typu pożyczek, mogą być udzielone tylko przez bank, a wszystkie umowy regulowane są prawnie. Najważniejsza jest celowość pożyczki, dlatego ubiegając się o nią w banku, należy jednoznacznie stwierdzić, na co pieniądze zostaną przeznaczone. Bank ma prawo do zabezpieczenia się na wypadek, gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacić zadłużenia. Jednymi z popularniejszych zabezpieczeń są hipoteki, weksle, zastawy, poręczenia, a także blokada środków na rachunku bankowym. Jednymi z ważniejszych funkcji kredytu hipotecznego i nie tylko jest funkcja kreatywna, która polega na wprowadzeniu pieniędzy w obieg. Funkcja płatnicza pozwala na rozporządzenie środkami na własny cel, a funkcja finansowa polega na czerpaniu korzyści ekonomicznych oraz finansowych z racji pożyczonej kwoty.
Moment podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie oznacza jeszcze, że go otrzymamy. Wiąże się z tym kilka etapów, które muszą być spełnione, zanim wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jednym z początkowych etapów jest weryfikacja klienta w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. To tam znajdują się dane, które tworzą naszą historię kredytową, która informuje bank, czy poprzednie zadłużenia były spłacane w terminie. Należy także pamiętać, że żaden bank nie udzieli nam pomocy finansowej bez wkładu własnego. W zależności od placówki bankowej, wysokość może się różnić, jednak minimalny wkład wynosi około 20% całkowitej kwoty kredytu hipotecznego, jaki planujemy zaciągnąć. W późniejszych etapach pracownik banku zweryfikuje nasze źródło dochodu, rodzaj umowy, a także miejsce zatrudnienia. Dodatkowo klient powinien przedstawić i określić kwotę, jaką miesięcznie przeznacza na życie i rachunki.
Skontaktuj się z nami